KONTAKT

Har du generelle spørgsmål til SyngDanmark netværket, er du velkommen til at sende en mail via kontaktformularen her.

Har du brug for at komme i kontakt med ét af de 12 sangkraftcentre i Danmark, finder du deres kontaktoplysninger her nedenfor.

Assens Sangkraftcenter

Adelgade 18
5610 Assens

Finn Pedersen
Kunstnerisk leder
finn@syngedrengene.dk
29 44 72 32

Jette Olsen
Daglig  leder
jette@sangkraft.dk
24 24 56 07

 

Den Fynske Sangskole

Skovmærkevej 2
5750 Ringe

Kirsten Wind Retoft
Kunstnerisk leder
retoft@midtfyn.net
 5185 8255

Thomas Storm
Administrativ medarbejder
thomas@sangskolenfmk.dk 

Den Jyske Sangskole

Nørregade 7D
7400 Herning

Mads Bille
Kunstnerisk leder
mads@denjyskesangskole.dk
29 92 97 18

Rikke Ramm Eberlein
Administrativ Chef
rikke@denjyskesangskole.dk
26 83 50 49

Det Sønderjyske Sangcenter

Gerlachsgade 2
6400 Sønderborg

Mette Rasmussen
Kunstnerisk leder
mette@sangcentret.dk
61 41 86 65

Pernille Grau Rasmussen
Administrativ leder
pernille@sangcentret.dk
20 64 51 97

Esbjerg Sangakademi

Skolegade 
6700 Esbjerg

Cathrine Støvring Preussler
Administrativ medarbejder. esbjergsangakademi@hotmail.com

Haderslev Sangakademi

Domkirkepladsen 5
6100 Haderslev

Henrik Skærbæk Jespersen
Kunstnerisk leder
hsje@km.dk
29 78 07 55

Thomas Berg-Juul
Administrativ leder
haderslev@sangakademi.dk
60 78 80 71

Mariagerfjord Korskole

Christiansgade 1
9500 Hobro.                      kathp@mariagerfjord.dk                                      4010 8247

Christian Fris-Ronsfeld
Kunstnerisk leder
crons@mariagerfjord.dk
42 94 17 00

Roskilde synger
Smedegade 3
4000 Roskilde

Jacob Heide Madsen
Administrativ leder
jhm@roskildesynger.dk
61 79 32 34

Sangcenter KØbenhavn

Christian Noringriis
Bestyrelsesformand christiansn@sangenshus.dk

Julie Borgwardt-Stampe
Næstformand 

Sangcenter Nordsjælland

Morten Ernst Lassen
Direktør, Daglig leder
info@sangcenternordsjaelland.dk
6037 9059

Sangkraft Aarhus

Kannikegade 12, 3.
8000 Aarhus C

Christina Holm Dahl
Daglig leder
christina@sangkraftaarhus.dk
20 15 63 70

Thy Sangskole

Lille Torv 1A
7700 Thisted

Kristina Brogård
Daglig leder
mail@thysangskole.dk
40 77 79 47

Niels Granvig
Kunstnerisk leder
granvig@me.com
96 88 55 11